Rodzice

Informacja MEN. Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów.

W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi..

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . W pierwszym półroczu 2015 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z substancjami psychoaktywnymi (www.800100100.pl).

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112
– Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

Terminy konsultacji

Przedstawiamy terminy konsultacji z rodzicami nauczycieli III LO. POBIERZ DOKUMENT

 

 

Kampania „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty- do leczenia, nie do brania”.

Zachęcamy do lektury listu Pana Tadeusza Sławeckiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Pana Igora Radziewicza-Winnickiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, dotyczący ogólnopolskiej kampanii pn. „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty- do leczenia, nie do brania”.

Kampania jest odpowiedzią na narastający problem związany z tą nową formą używania narkotyków. Opinie toksykologów, lekarzy, a także terapeutów uzależnień wskazują na zwiększającą się liczbę przypadków używania przez młodzież leków dostępnych bez recepty, gdy tymczasem rodzice i nauczyciele bardzo często nie  są świadomi tego zjawiska i konsekwencji z nim związanych.

Ściągnij list w formacie PDF

W ramach kampanii opracowano materiały edukacyjne dla rodziców i nauczycieli - wśród nich podręcznik dla rodziców "O lekach, marihuanie i dopalaczach - bez histerii", który ma być źródłem wiedzy, ale również pomocą w kształtowaniu umiejętności wychowawczych, a także scenariusz spotkania z rodzicami „Szkoła i rodzice wobec zagrożeń substancjami psychoaktywnymi”.

Materiałuy dostępne są stronie internetowej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii,

 

Bezpłatne konsultacje specjalisty medycyny sportowej

Szanowni Rodzice!
Sport to zdrowie! Regularny udział w zajęciach sportowych czy samodzielne uprawianie sportu przez dzieci i młodzież to harmonijny rozwój fizyczny, kształtowanie sylwetki, poprawa pamięci, koncentracji oraz świetna alternatywa dla telewizji i komputera. Jest to zarazem świetne narzędzie wychowawcze. Jeśli nie jesteście Państwo pewni, czy Wasze dziecko może uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego lub z jakiego rodzaju ćwiczeń powinno być ewentualnie zwolnione, to zapraszamy na bezpłatną konsultację specjalisty medycyny sportowej. Ponadto istnieje możliwość oceny, jaka dyscyplina sportu jest z punktu widzenia medycznego optymalna dla Waszego dziecka.

Kiedy: 12.09, 19.09, 26.09, 10.10 /czwartki/ w godz. 16-18

Kto: Specjalista medycyny sportowej lek. Marzena Lara

Gdzie: Przychodnia Lekarska HIPOKRATES

ul. Rzemieślnicza 33

Piotrków Trybunalski

Tel. (44) 64 64 601

508 547 101

WYMAGANE WCZEŚNIEJSZE UMÓWIENIE
TERMINU WIZYTY!

Akcja pod patronatem Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofa Chojniaka

Nadzór merytoryczny: Kierownik Referatu Oświaty UM Radosław Kaczmarek

 
Statystyka
Użytkowników : 2
Artykułów : 276
Odsłon : 376842
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Sonda
Czy Jesteś za reaktywacją forum?