Liceum Juliusza Słowackiego - to brzmi pięknie, głosił tytuł notatki w lokalnej prasie. wspierając ideę nadania naszej szkole imienia Juliusza Słowackiego. Decyzja ówczesnych władz oświatowych w sprawie zatwierdzenia patrona szkoły zapadła 30 maja 1960 roku. Od tego czasu, zaszczytny patronat romantycznego wieszcza zobowiązuje, w szczególny sposób,
do kultywowania pamięci o poecie, poprzez poznawanie jego biografii i twórczości. Świat wartości, wpisany w poezję Juliusza Słowackiego, inspiruje intelektualnie i artystyczne interpretacje jego twórczości, podejmowane przez młodzież naszej szkoły oraz kształtuje jej postawy i wzorce osobowe. Siła fatalna, płynąca ze słów TESTAMENTU jednoczy kolejne roczniki maturzystów, którzy przesłanie wieszcza odnoszą do lat, spędzonych w szkole i czynią je mottem swojego życia w przyszłości.
Wśród wielu zamierzeń naukowych i artystycznych ważne miejsca zajmują Dni Patrona Szkoły, obchodzone w kwietniu każdego roku, w kolejne rocznice śmierci Juliusza Słowackiego. Uroczystość ta jest okazją do prezentacji naszych sukcesów i zamierzeń. Nasza szkoła, od wielu lat, należy do Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego. Elitarne grono liceów imienia Juliusza Słowackiego skupia szkoły w Polsce i poza jej granicami. Miejsce szcególne zajmuje liceum w Krzemieńcu na Ukrainie, rodzinnym mieście poety. W Polsce licea Słowackiego są w Elblągu, Grodzisku Wielkopolskim, Warszawie, Łodzi, Kielcach, Skarżysku-Kamiennej, Oleśnicy, Wrocławiu, Chorzowie, Częstochowie, Przemyślu i Piotrkowie Trybunalskim. Drugą po liceum w Krzemieńcu, szkołą zagraniczną jest liceum w Karwinie, w Czechach. Zaszczytnym obowiązkiem Rodziny Szkół Słowackiego jest pamięć o szkole imienia poety, powołanej w czasie II wojny światowej na terenie Szkocji dla polskich lotników, wchodzących w skład polskich formacji wojskowych w Wielkiej Brytanii.

Copyright By Wezu Graphix By Zaptos
opracowanie merytoryczne mgr Małgorzata Perucka

© 2010