Uroczyste otwarcie Ekopracowni w III LO im. J. Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Dnia 26.02.2014r. w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie nowopowstałej Ekopracowni. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście:
- wiceprezes WFOŚiGW w Łodzi pan Andrzej Czapla,
- kierownik Referatu
Edukacji Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego pan Radosław Kaczmarek,
- proboszcz Parafii Naj
świętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim ksiądz Tomasz Szczypa
- wicedyrektor Wojewódzkiego Oddziału Doskonalenia Nauczycieli pan Witold Stawski
- nauczyciel doradca Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli pani Urszula Szewczyk
- przedstawiciel Oddziału T
erenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych pan Dariusz Bień
-przewodnicząca Rady Rodz
iców przy III LO pani Anna Pęczkowska
-pracownicy III LO

-młodzież klas IIF i IE z wychowawcami (współautorkami powstania nowej Ekopracowni)
Zgromadzonych gości przedstawiła i powitała pani dyrektor mgr Joanna Księżpolska-Szulc. Pani dyrektor, w kolejnych słowach, nakreśliła krótki rys dotyczący powstania Ekopracowni i poprosiła o symboliczne przecięcie wstęgi oraz o dokonanie poświęcenia nowej sali.

Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć powstałą pracownię z jej nowoczesnym wyposażeniem, gdzie pracuje z młodzieżą p. I. Nowosielska.
Wspomniana pracownia powstała w drodze konkursu "Moja wymarzona Ekopracownia", dzięki  wysokiej dotacji WFOŚiGW w Łodzi wspartej  środkami własnymi  III LO i pieniędzmi zebranymi przez uczniów klasy II F i ich rodziców.
Konstrukcja nowych mebli umożliwiła prowadzenie stałych hodowli (obecnie 3 żółwi), oraz hodowli okresowych, zgodnych z przygotowanym planem hodowli. Parapety kwiatowe dały możliwość stworzenia niepowtarzalnego okna kwiatowego charakteryzującego się dużą różnorodnością roślin egzotycznych, zaś aluminiowy zlew  spełnia właściwą rolę w pielęgnacji okazów hodowlanych. Na uwagę także zasługują: tablica interaktywna, rzutnik multimedialny, wysokiej klasy komputer, wizualizer i specjalistyczne mikroskopy oraz zestawy szkła laboratoryjnego i odczynników chemicznych potrzebnych do doświadczeń biologicznych.
Niezastąpionymi pomocami dydaktycznymi (szczególnie w trakcie zajęć terenowych) są klucze i przewodniki do oznaczania roślin i zwierząt a także słowniki ekologiczne i lupy.

Szkoła, ze swojej strony, wykonała remont związany z  nowymi tynkami, zmianą oświetlenia oraz zakupiła nowe stoliki i krzesła. Prace te zrealizowano dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego Piotrkowa Trybunalskiego.
Zaproszeni goście w swych wystąpieniach wydali szkole bardzo pozytywną opinię, doceniając celowość zakupów, zwłaszcza nowoczesnych środków dydaktycznych, niezbędnych we współczesnej szkole. Zakupiony sprzęt jest szczególnie atrakcyjny w realizacjach treści programowych o charakterze ekologicznym. Wielokrotnie też podkreślano rangę ekologii w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia.
Prawdziwym zaskoczeniem dla wszystkich było uroczyste otwarcie także drugiej pracowni – geograficzno- przyrodniczej. Sala ta była gruntownie odnowiona  w ramach prac usuwających skutki zniszczeń, wynikających ze złego stanu dachu, zaś wyposażenie jej w środki dydaktyczne pochodziło z wcześniejszego projektu edukacji ekologicznej "Jestem świadomy wiec chronię”. W pracowni znajdują się: nowoczesny komputer, rzutnik multimedialny, odtwarzać DVD, tablica interaktywna.
Dodatkowe środki na wyposażenie zarówno pracowni geograficzno-przyrodniczej zostały zorganizowane we własnym zakresie przez młodzież w świątecznym konkursie biznesowo – ekologicznym oraz od sponsorów – rodziców obecnej klasy IE i nagród uzyskanych w dwóch edycjach konkursu organizowanego przez WFOŚiGW w Łodzi – Ekoszkoła.

Perspektywiczne myślenie oraz długofalowe planowanie zadań związanych z unowocześnianiem pracowni oraz uatrakcyjnianiem zajęć dydaktycznych umożliwiło stworzenie tych dwóch wyjątkowych, wspaniałych pracowni z których uczniowie i nauczyciele  są szczególnie dumni. Mamy nadzieje, że podejmowane przez nas działania wpłyną pozytywnie na kształtowanie postaw proekologicznych, rozwój potencjału przedsiębiorczego młodych ludzi ich wiarę w przyszły sukces oraz przyczynią się  do uwrażliwienia młodzieży na otaczającą nas przyrodę.

Na koniec warto podkreślić, że czujemy się szczególnie wyróżnieni wśród szkół ponadgimnazjalnych, co dopinguje nas do  jeszcze efektywniejszego działania  i  ciągłego podnoszenia poprzeczki. Wierzymy, że jest to możliwe dzięki takim instytucjom jak WFOŚiGW w Łodzi,  który docenia i promuje zaangażowanie szkół a także uwzględnia propozycje zadań, w ramach edukacji ekologicznej, sugerowane przez zainteresowane placówki.

 
Statystyka
Użytkowników : 2
Artykułów : 276
Odsłon : 376888
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Sonda
Czy Jesteś za reaktywacją forum?