Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 300 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2014”.
Ukazały się Uczniowskie Biuletyny Historyczne III Liceum Ogólnokształcącego.
Ukazały się Uczniowskie Biuletyny Historyczne III Liceum Ogólnokształcącego. Traktują one o historii prawa i medycyny. Zachęcamy do lektury!
Uczniowie naszej szkoły mieli rzadką okazję przenieść się na dwór Zygmunta Starego. W komnatach piotrkowskiego zamku, w murach pamiętających pierwsze posiedzenia senatu Królestwa Polskiego, zrekonstruowano obrady wyższej izby polskiego parlamentu. Nasi uczniowie nie tylko byli obserwatorami, ale także wcielili się w role senatorów, rycerzy i dworzan króla. Była to wyjątkowa lekcja historii, podczas której Piotr Gajda (wcielił się w postać króla), pracownik piotrkowskiego muzeum i organizator bractwa rycerskiego (otwartego również dla uczniów III LO), przybliżył zgromadzonym genezę i organizację nowożytnego sejmu, który przecież swój początek miał w Piotrkowie w 1493 roku.
Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii
Uroczyste otwarcie Ekopracowni w III LO im. J. Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Dnia 26.02.2014r. w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie nowopowstałej Ekopracowni. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: - wiceprezes WFOŚiGW w Łodzi pan Andrzej Czapla, - kierownik Referatu Edukacji Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego pan Radosław Kaczmarek, - proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim ksiądz Tomasz Szczypa - wicedyrektor Wojewódzkiego Oddziału Doskonalenia Nauczycieli pan Witold Stawski - nauczyciel doradca Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli pani Urszula Szewczyk - przedstawiciel Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych pan Dariusz Bień -przewodnicząca Rady Rodziców przy III LO pani Anna Pęczkowska -pracownicy III LO -młodzież klas IIF i IE z wychowawcami (współautorkami powstania nowej Ekopracowni) Zgromadzonych gości przedstawiła i powitała pani dyrektor mgr Joanna Księżpolska-Szulc. Pani dyrektor, w kolejnych słowach, nakreśliła krótki rys dotyczący powstania Ekopracowni i poprosiła o symboliczne przecięcie wstęgi oraz o dokonanie poświęcenia nowej sali.
Spotkanie wstępne związane z projektem unijnym dotyczącym ochrony jerzyka zwyczajnego w regionie piotrkowskim
W poniedziałek, 20 stycznia 2014r. (w ferie), odbyło się w naszym liceum spotkanie z młodzieżą (uczniami naszej szkoły – członkami Szkolnego Klubu Europejskiego „Euro – Fani”) dotyczące projektu unijnego zainicjowanego przez p. Elżbietę Wardyńską oraz p. Michała Błońskiego – nauczycieli naszego liceum. Projekt ma dotyczyć wielu działań związanych z obserwacją, badaniem oceną wyników badań, ankietami i innymi pomysłami naszej twórczej młodzieży, która wspierać pragnie działania proekologiczne i zmianę mentalności mieszkańców naszego regionu wobec populacji wyjątkowego gatunku, jakim jest Apus apus, czyli jerzyk zwyczajny.
Jak co roku Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego wspólnie z Klasztorem OO.Bernardynów organizują konkurs "NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO BOŻONARODZENIOWE". Drzewka prezentowane będą w krużgankach klasztoru OO.Bernardynów od 24.12.2013r. do 06.01.2014 r.
Przyjdź i zagłosuj !!!
Choinka nr 11!!!
Szlachetna paczka
W grudniu odbył się finał ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”, do której po raz drugi przyłączyła się także nasza szkoła. Za zebraną kwotę 1160 zł Szkolne Koło PCK zakupiło żywność, artykuły chemiczne, środki czystości, kosmetyki, artykuły higieniczne dla niemowląt, pampersy, mleko, zupki, desery dla niemowląt, kołdrę, poduszkę, pościel, ręczniki, blender, przybory szkolne oraz drobny prezent świąteczny dla każdego z członków rodziny. W sobotę, 7 grudnia paczki zostały przekazane rodzinie. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę akcję. Szczególne podziękowania należą się uczennicom klasy 1A: Patrycji Maciejewskiej, Justynie Markowiak, Justynie Wielgórskiej i Kindze Zarembie, które pomogły w zakupach i przygotowaniu paczek.
Stroiki zamiast choinki
Jak co roku, w naszej szkole, zorganizowany został konkurs „Stroiki zamiast choinki”. Ideą było stworzenie stroików świątecznych z odpadów (ekologiczne) oraz w najlepszym stylu zaprezentować je klientom w celu ich sprzedania. Konkurowały ze sobą klasy, które były oceniane pod kątem: liczby artykułów, osiągniętego zysku, wystroju stoiska, zastosowanych narzędzi promocji, wyglądu sprzedawcy, sporządzonych i przedstawionych wcześniej do wglądu planu działań oraz zaangażowania klasy, wykorzystania produktów recyklingowych oraz surowców ekologicznych i ogólnego wystroju stoiska.
Konkurs „Znam parki krajobrazowe województwa łódzkiego” został rozstrzygnięty. Konkurs odbył się w listopadzie i wpisał się na stałe do kalendarza naszej szkoły. Młodzież bierze w nim udział bardzo chętnie, gdyż nie są jej obojętne losy naszej planety. W tej sprawie chcą zabrać swój głos. Należy docenić tę wrażliwość i pielęgnować ją, bo jak mawiał Jan Sariusz Zamoyski, Wielki Hetman Koronny Rzeczypospolitej: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.