VI Piotrkowski Zlot Turystyczny

W dniach 1-2 lutego 2008r., dzięki Szkolnemu Kołu PTSM działającemu w naszej szkole, odbył się VI Piotrkowski Zlot Turystyczny. W tym roku wzięło w nim udział 10 drużyn:
  • ZSG nr 1 z Piotrkowa (gr. 1),
  • ZSG nr 1 z Piotrkowa (gr. 2),
  • ZSO z Zelowa
  • Gimnazjum z Ręczna
  • Gimnazjum z Wodzina Prywatnego
  • Gimnazjum z Paradyża
  • II LO
  • IV LO
  • ZSP nr 1 (TPS)
  • ZSP nr 2 (PIOMA)

Cała impreza rozpoczęła się o godz. 1400 w sali gimnastycznej. Uroczystego otwarcia Zlotu dokonała Dyrektor III LO pani Jadwiga Kielian, zaś uświetnili je swą obecnością Prezes ZOT PTSM pan Waldemar Domarańczyk oraz Prezes Oddziału PTTK w Piotrkowie Tryb. pan Mirosław Ratajski. Po powitaniu i krótkiej części artystycznej, drużyny miały czas na posiłek w stołówce szkolnej oraz otrzymały instruktaż przed grą terenową, która była najważniejszym punktem programu.
Gra terenowa została zorganizowana wspólnie z harcerzami z 54 Piotrkowskiej Drużyny Harcerzy Starszych „ŹRÓDŁO” im. Batalionu „Zośka” oraz 42 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej „KAMYK” im. hm. Aleksandra Kamińskiego. Rozpoczęła się ona o 1530. Każda drużyna miała do odnalezienia 14 punktów na terenie naszego miasta. Przy każdym z nich uczestnicy gry wykonywali określone zadanie, by dostać wskazówkę do rozwiązania hasła końcowego oraz informację, gdzie dalej podążyć. Tylko za poprawnie wykonane zadanie drużyna otrzymywała wskazówkę. A zadania były przeróżne: udzielanie pierwszej pomocy, wspinanie się po skrzynkach, pisanie rymowanek, zapamiętanie jak najwięcej informacji udzielonych przez sepleniącego człowieka, musztra, strzelanie…
W szkole na wszystkie drużyny czekało ostatnie zadanie – rozszyfrowanie hasła końcowego, które zakodowane było alfabetem Morsa.
W grze terenowej pierwsze trzy miejsca zajęły drużyny z:
I – ZSP nr 1 (TPS)
II – ZSO z Zelowa
III – Gimnazjum z Ręczna
Następnymi punktami programu były odbywające się równolegle konkursy: historyczny i plastyczno – ekologiczny, w których brał udział jeden zawodnik z każdej grupy. Reszta drużyny w tym czasie przygotowywała scenkę kabaretową do konkursu karnawałowego.
Zwycięzcami konkursu historycznego zostali:
I   – Mateusz Środa (ZSG nr 1 z Piotrkowa, gr. 2),
II  – Mariusz Matera (IV LO),
     – Dorota Dajcz (ZSG nr 1 z Piotrkowa, gr. 1),
     – Łukasz Smolarek (II LO),
III – Waldemar Szternal (ZSP nr 2).
Zwycięzcy konkursu plastyczno – ekologicznego to:
I – Olga Kowalska (ZSG nr 1 z Piotrkowa, gr. 1),
II – Witold Wilczko (ZSG nr 1 z Piotrkowa, gr. 2),
III – Bartosz Kurek (IV LO).

Dalsza część imprezy przeniosła się na salę gimnastyczną. Tam odbył się konkurs fotograficzny pt. Piotrków w obiektywie, w którym drużyny, w ciągu 20 minut miały rozpoznać i podpisać ważne obiekty naszego miasta. W konkursie tym nagrodzone zostały drużyny z:
I – IV LO,
II – ZSP nr 1 (TPS),
III – ZGS nr 1 z Piotrkowa, gr. 2.
Poza tym drużyna z ZSO z Zelowa otrzymała wyróżnienie za poczucie humoru.
Kolejnym punktem programu był konkurs karnawałowy. Tu drużyny musiały wykazać się inwencją twórczą – przedstawić scenkę kabaretową związaną z kończącym się karnawałem, wykorzystując przy tym tylko takie materiały, jakie przywieźli ze sobą na Zlot. Zadanie nie było łatwe, ponieważ na przygotowania było niewiele czasu, zaledwie 30 minut. Najbardziej publiczność i jury rozbawiły drużyny z:
I – ZSP nr 1 (TPS),
II – IV LO,
III – ZSP nr 2 (PIOMA).
Wreszcie, po długim oczekiwaniu oraz małym (bo tylko 30 minutowym) opóźnieniu rozpoczęła się dyskoteka. Zgodnie z założeniami była ona hucznym zwieńczeniem długiego dnia. Od 2300 aż do soboty, do godz. 700 obowiązywała cisza nocna, co jak zawsze dla niektórych okazało się bardzo trudnym wyzwaniem.
W sobotę dzień rozpoczął się bardzo wcześnie, gdyż o 800 drużyny musiały być już po śniadaniu i toalecie porannej. Wszystkich zaspanych rozbudził koncert zespołu Trywialni, czyli nie tędy droga z III LO. Po nim grupy udały się na wycieczkę do klasztoru oo. Bernardynów.
Następnie wszyscy wrócili do III LO, gdzie pod czujnym okiem pani wicedyrektor Joanny Księżopolskiej-Szulc odbyło się podsumowanie, uroczyste wręczenie nagród drużynom oraz zakończenie VI Piotrkowskiego Zlotu Turystycznego.
Jak zwykle impreza udała się znakomicie, nikt nie mógł narzekać na nudę i brak atrakcji. Wszystkich, którzy ponownie chcą zakosztować wspaniałej zlotowej atmosfery zapraszamy do nas za rok.
Przy okazji składamy gorące podziękowania wszystkim uczniom, którzy podjęli się trudu przygotowania tegorocznego Zlotu, paniom kucharkom, za to, że mieliśmy co jeść, a także nauczycielom: p. Izabeli Nowosielskiej, p. Bogumile Mierzejewskiej oraz p. Annie Gieszcz za pomoc w organizacji oraz opiekę podczas trwania całej imprezy.

Ania

Czy Jesteś za reaktywacją forum?