Narodowe Święto Niepodległości

Publiczność III LO obejrzała 10 listopada 2011 r.  przedstawienie z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod tytułem: Drogi do niepodległości (1914-1939). Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie… czyli z Wieniawą i Hemarem na wojnie i na scenie
Narrację przedstawienia oparto na utworach, których autorami byli przede wszystkim Bolesław Wieniawa Długoszowski i Marian Hemar, wykorzystano też inne utwory w tym  najsłynniejsze przeboje dwudziestolecia międzywojennego.

Przedstawieniu towarzyszył zamysł bliższego pokazania nieprzeciętnych a mało znanych postaci historycznych oraz wydarzeń  w których uczestniczyli, widzianych ich oczami a komentowanych z naturalną swadą, bez sztucznego patosu i z dużą dozą humoru. Jako motto przedstawienia posłużył fragment  z dzieła Juliusza Słowackiego Beniowski :
Bo kiedy grzebię w ojczyzny popiołach,
A potem ręce znów na harfie kładnę,
Wstają mi z grobu mary, takie ładne!
Takie przéjrzyste! świeże! żywe! młode!
Że po nich płakać nie umiałbym szczerze,

Być może, postać jednego z bohaterów – Bolesława Długoszowskiego, kojarzona jednostronnie wielu osobom nie wydałaby się stosowna do prezentowania w takim przedstawieniu ale ci co je obejrzeli, mam nadzieję zaintrygowani zostali dziejami życia tego nieprzeciętnego  Polaka. Wierząc, że także komentarze polityczne Mariana Hemara pisane w dwudziestoleciu międzywojennym nie tracą nic na wartości i aktualności w naszych czasach, mamy nadzieję, że pobudzi to do zapoznania się z obu postaciami bliżej, poprzez sięganie po lektury. Warto przynajmniej mieć nadzieję...
Drugim zamysłem, który towarzyszył autorom przedstawienia było pokazanie, że pokolenie naszych dziadków miało niekoniecznie tylko pomnikowe oblicza ale bez kompromisu na piedestale stawiało honor, odwagę, miłość Ojczyzny,   nigdy - miedziane czoła. Drwiło z tych co ufali w dobre intencje zaborców i  wytrwale walczyło ufając prawdziwie dzielnym przywódcom. Tam gdzie okoliczności mogły wywołać przygnębienie pojawiała się  harda, dziarska, czasem dosadna żołnierska piosenka z melodią wpadającą w ucho albo mądry wiersz – świadectwo hartu ducha, mądrości i często nieprzeciętnych zdolności literackich.

Przyćmienie

Całe to pokolenie świadome swoich dokonań umiało cieszyć się z odzyskanej wolności i smucić niefrasobliwością tych co ten dorobek trwonili. Stąd w naszym przedstawieniu nie zabrakło utworów kabaretowych z okresu dwudziestolecia. Wykonanie tych utworów przez szkolnych aktorów pokazuje jak wiele talentów mamy także w naszej epoce i w murach naszej szkoły. Muzycy, chór i soliści pokazali nie tylko wysokie zdolności ale i radość z wykonanego dzieła. Jest to najprzyjemniejsze uczucie jakiego może doznać nauczyciel pracujący ze swoimi uczniami.  Dziękujemy też publiczności za wspaniałe zachowanie, godną oprawę tego dnia w postaci uroczystych strojów i wspaniały odbiór. Wszystkie występy solistów spotkały się z uznaniem publiczności i myślę, że na długo pozostaną w pamięci.

Wystąpili:
Soliści i muzycy w przebojach dwudziestolecia
Ada Matyja, Piotr Jadczyk Ten wąsik ach ten wąsik
Zuzanna Babajan  Trudno serce okłamywać
Sylwia Ziemba Może kiedyś innym razem
Beata Szewczyk, Katarzyna Mokrowiecka Już nie zapomnisz mnie
Ewelina Korpas Miłość ci wszystko wybaczy
Mateusz Krawczyk, Zuzia Chmielewska,Kamil Wasyna, Magda Makowicz Już taki jestem
Bartosz Jaśki, Łukasz Nita, Ach te baby
Bogumił Justyna IID -montaż dźwiękowy
Krzysztof Sul IIC
Sekcja Dekoracyjna
Patrycja Sielska IIC – pomysły scenograficzne i nie tylko, koordynacja przedsięwzięć, inspiracja i wykonanie
Współpraca:
Ada Henc IIC
Konrad Krzaczyński IIC
Joanna Filipek IIC
Miłosz Gortyński IIB
Śpiewniki
Klaudia Jaroń IIC
Joanna Filipek IIC
Krzysztof Sul IIC
Podziękowania za pomoc w wykonaniu śpiewników (9 i 10 XI ) dla:
Kinga Grzelczak IIB
Anna Fogiel IF
Paulina Wocheń IF
Bernadetta Lewart IF
A ponadto serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu sceny i wyposażenia zechcą przyjąć:
Pan Franciszek Cok
Pani prof. Sylwia Bednarek
Pani Lidia Ruś
Paulina Galia IB

Maciej Pawłowski i Sławomir Pierek

Tradycyjnie w naszej galerii dostępne są zdjęcia z uroczystości.

Czy Jesteś za reaktywacją forum?