III Liceum Ogólnokształcące
im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2023 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2023" Znak jakości Srebrna Europejska Szkoła Praworządności RP 2021

"Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu. Dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada." (Stanisław Staszic)
Niewątpliwie tak właśnie było z talentem naszego kolejnego gościa w ramach cyklicznych spotkań „Projektu: Kariera!”, Alexandra Pastuszyńskiego, który odwiedził naszą szkołę w dniu 6 lutego 2023 roku.
Dnia 9 grudnia 2022 roku w ramach "Projektu: Kariera!" odbyło się spotkanie z absolwentką naszej szkoły - panią Kamilą Śnieg, która ukończyła germanistykę na Uniwersytecie Łódzkim oraz na Uniwersytecie we Freiburgu (Albert LudwigsUniversität Freiburg).
W ramach edukacji zawodoznawczej rokrocznie w murach naszej szkoły odbywają się spotkania z jej absolwentami. W bieżącym roku szkolnym cykl spotkań „Projektu: Kariera!” otworzyła prelekcja pani Moniki Hajnrych - absolwentki geodezji i kartografii na Politechnice Wrocławskiej, a obecnie doktorantki inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki.
„Jeden gram praktyki jest lepszy niż tona teorii”.
To słowa słynnego Svamiego Shivanandy, jednego ze słynnych hinduskich mędrców, ale taką samą dewizą życiową zdaje się również kierować pan Marcel Kozień - absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim, który ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki na Politechnice Łódzkiej, pracujący obecnie jako Flutter Developer w firmie Holdapp.
15 marca br. roku XXVI spotkania z cyklu "Projekt: Kariera!" zaszczycił nas swą obecnością pan Adam Cegła - doktorant na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, członek zespołu WZB SpaceOS, stypendysta realizujący projekt "Trójwymiarowe zintegrowane obserwacje troposfery z wykorzystaniem naziemnych i satelitarnych obserwacji GNSS".
 
Dnia 17 grudnia br.  w ramach „Projektu: Kariera!” odbyło się spotkanie z absolwentem naszego liceum Panem Radosławem Piekarskim – obecnie studentem 4 roku marketingu i zarządzania na Newcastle University.
Dnia 21 września 2021 roku gościliśmy w murach naszej szkoły pana Adama Wichniewicza, pilota szybowcowego,  samolotowego oraz operatora dronów. Z uwagi na fakt, iż sam jest absolwentem III LO w Piotrkowie Trybunalskim, chętnie spotkał się z nami w ramach Projektu Kariera, by opowiedzieć naszym licealistom o początkach swojej pasji i pierwszych krokach w urzeczywistnianiu marzeń o lataniu.
 
Mury III LO często odwiedzają absolwenci - zwykle w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy po maturze. Później są kolejne etapy życia: studia, praca, rodzina i o swoim liceum zapomina się. Bywa, że wybierając szkołę średnią dla swojego dziecka, po 20 latach wraca się do "Trójki".
9 stycznia 2020 roku uczestnicy cyklicznie odbywających się spotkań w ramach „Projektu: Kariera” mieli okazję zapoznać się ze specyfiką zawodu diagnosty laboratoryjnego. Prelekcję dla uczniów poprowadziła pani Karolina Marszalec — absolwentka naszego liceum, zdobywającą obecnie doświadczenie zawodowe w jednym z łódzkich szpitali.
 
Dnia 29 listopada 2019 roku uczniowie klasy ekonomicznej mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, prowadzonych przez absolwenta III LO pana Szymona Salę – studenta geoinformacji na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.