III LICEUM WYGRYWA !!!!!

Untitled 3
Podczas Targów POL – ECO SYSTEM, w dniu 24 października br. odbył się Młodzieżowy Kongres Klimatyczny, który był finałem ogólnopolskiego konkursu pn. "Młodzieżowe Przesłanie Klimatyczne dla przyszłości".
Organizatorem przedsięwzięcia, w imieniu wszystkich Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, był Fundusz w Poznaniu, współorganizatorem – Międzynarodowe Targi Poznańskie, a Partnerem – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ideą konkursu i Kongresu było zachęcenie młodzieży szkół średnich do sformułowania swojego punktu widzenia na zmiany klimatyczne oraz oczekiwań względem rządzących w tym zakresie, poprzez opracowanie "Młodzieżowego Przesłania Klimatycznego dla przyszłości".
Kapituła Konkursu złożona z przedstawicieli WFOŚiGW i NFOŚiGW oraz naukowców wybrała 11 zespołów szkolnych z całego kraju, które dokonały prezentacji najlepszych Przesłań podczas Kongresu w dniu 24 października 2018 r.
Obrady Kongresu otworzyła Pani Jolanta Ratajczak, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Poznaniu, witając zgromadzoną młodzież oraz odczytując przesłanie Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, skierowane do młodych ludzi oraz organizatorów Kongresu.
Głos podczas Kongresu zabrał również Pan Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska.
Każda z wyłonionych szkół prezentowała swoje przesłanie w dowolnej formie: prezentacji, filmu, przemówienia. Nasi uczniowie  postawili na prezentację pt "Najpierw przyroda potem wygoda", będącym głosem  młodzieży naszej szkoły w kwestii przesłania klimatycznego.
Prezentacjom towarzyszyły wykłady naukowe i debaty na temat wpływu  zmian klimatycznych na środowisko przyrodnicze.
Kapituła Kongresu wybrała trzy najlepsze zespoły, które otrzymały nagrody finansowe.
I miejsce w tym ogólnopolskim konkursie przypadło dla III LO im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim, które reprezentowali: Aneta Sudra, Aleksandra Dębicka, Mateusz Kaczmarek, Julia Cygan, Klaudia Janowska.
Przedsięwzięcie objęte zostało honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska, Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Patronem medialnym było Radio Poznań S.A. oraz TVP 3 Poznań.