Projekt: Kariera! – spotkanie z p. Agnieszką Jabłońską

Dnia 12 stycznia w naszym liceum odbyło się już trzecie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu ,,Projekt Kariera”. Tym razem gościliśmy panią Agnieszkę Jabłońską- absolwentkę japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, ze względu na fakt, że, aż kilkunastu uczniów naszej szkoły interesuje się nauką języka japońskiego oraz kulturą Japonii.
W trakcie spotkania nasz gość przybliżył szczegóły związane z studiami oraz przedstawił szkoły wyższe, w których ofercie znajduje się ten niszowy kierunek. W opinii naszej absolwentki jedynie Uniwersytet Warszawski łączy przygotowanie filologiczne z szerokim zakresem wiedzy na temat kultury Japonii. Pani Agnieszka zaznaczyła, że rekrutacja na studia jest trudna. Chętnych jest wielu, a liczba miejsc jest niestety ograniczona. Prelegentka obaliła również stereotyp dotyczący potrzeby kontaktu studenta z językiem japońskim przed rozpoczęciem studiów. Uświadomiła nam, że nauka tego języka rozpoczyna się na poziomie podstawowym. Uprzedziła, że pierwsze dwa lata nauki są bardzo trudne, ale nie możemy zniechęcać się dużą ilością nowego materiału. Nasze wysiłki na pierwszym i drugim roku studiów mogą zostać nagrodzone w kolejnych latach możliwością wyjazdu na staż lub stypendium do Japonii. Pani Agnieszka stwierdziła, że zagraniczny pobyt stypendialny dodaje pewności siebie, poszerza nasze kompetencje oraz daje niesamowitą motywację do dalszej pracy. Opowiedziała o procesie ubiegania się o  stypendium oraz o własnych doświadczeniach związanych z takim wyjazdem. Zdecydowanie poleciła pobyt u rodziny japońskiej czyli tzw. ,,homestay”. Daje on nie tylko możliwość szlifowania umiejętności lingwistycznych, ale przede wszystkim poznania codziennych zwyczajów Japończyków i lepszego zrozumienia ich tradycji i  kultury. Równie pozytywnie oceniła staż w ambasadzie RP w Tokio, który umożliwił jej zapoznanie się ze specyfiką pracy w korpusie dyplomatycznym.
Na zakończenie spotkania nasza absolwentka zaprezentowała nam brzmienie szlifowanego przez lata języka japońskiego oraz odpowiedziała na liczne pytania zgromadzonych. Spotkanie cieszyło się pozytywnym odbiorem i niewątpliwie pozostanie w pamięci słuchaczy.