III Liceum Ogólnokształcące
im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2023 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2023" Znak jakości Srebrna Europejska Szkoła Praworządności RP 2021

Projekt: Kariera! – spotkanie z p. Karoliną Marszalec

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
9 stycznia 2020 roku uczestnicy cyklicznie odbywających się spotkań w ramach „Projektu: Kariera” mieli okazję zapoznać się ze specyfiką zawodu diagnosty laboratoryjnego. Prelekcję dla uczniów poprowadziła pani Karolina Marszalec — absolwentka naszego liceum, zdobywającą obecnie doświadczenie zawodowe w jednym z łódzkich szpitali.
 
Prelegentka wprowadziła uczniów klas o profilu biologiczno-chemicznym w tajniki wykonywanego przez siebie zawodu, omawiając zakres swoich obecnych obowiązków oraz wymagania, jakie trzeba spełniać, by ubiegać się o pracę w laboratorium. Pani Marszalec zwróciła uwagę na konieczność dobrego merytorycznego przygotowania do zawodu, ale przede wszystkim na to, że niezbędna jest wysoka odporność psychiczna. Praca jest ściśle związana z diagnozowaniem ciężkich, często nieuleczalnych chorób pacjentów, także tych najmłodszych. Ponadto w zawód wpisana jest ogromna odpowiedzialność diagnosty za poprawność wyników badań, od których często zależy dalszy los pacjentów. Ta świadomość niewątpliwie stanowi ogromne  obciążenie dla każdego pracownika laboratorium. Na spotkaniu dyskutowano również o zaletach omawianego zawodu. Podkreślono małą możliwość popadnięcia w rutynę dzięki szerokiemu spektrum działań diagnosty i wielopłaszczyznowości testów laboratoryjnych.

W ten oto sposób nasza społeczność szkolna zyskała kolejną inspirację zawodową. Wizyta absolwentki z pewnością pomoże naszym licealistom lepiej przygotować się do studiów na kierunkach związanych z biochemią, a u niektórych być może odkryje nawet powołanie do zawodu diagnosty laboratoryjnego.
 
powrót