III Liceum Ogólnokształcące
im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2022 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2022" Znak jakości Srebrna Europejska Szkoła Praworządności RP 2021

Projekt: Kariera! – spotkanie z p. Mariuszem Bińkowskim

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
DSC_0503
Wiedza, ambicja ,technologia  - te trzy słowa idealnie oddają charakter WAT, czyli Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W piątek, 19 października mieliśmy przyjemność gościć absolwenta naszego liceum pana Mariusza Bińkowskiego, studenta wcześniej wspomnianej uczelni wyższej. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu ,, Projekt Kariera”, organizowanego już od kilku lat w naszej szkole.
Pan Mariusz studiuje  informatykę  na specjalizacji kryptologia. Podczas prelekcji przybliżył słuchaczom ofertę edukacyjną uczelni i omówił szczegółowo zagadnienia związane stricte ze studiami wojskowymi. Jak można było dowiedzieć się w trakcie wykładu sama rekrutacja łączy się z dodatkowymi wymogami tj. rozmowa kwalifikacyjna, badanie zdrowia psychicznego i sprawności fizycznej. Pan Mariusz nadmienił, że kształcenie na studiach wojskowych różni się od cywilnego. Nasz prelegent przestawił jednostki organizacyjne placówki i oferowane kierunki studiów. Najwięcej uwagi poświęcił własnej specjalizacji. Uchylił rąbka tajemnicy i wyjaśnił co kryje się za zagadkowym pojęciem kryptologii, jakie umiejętności zdobywa się w ramach tej drogi kształcenia oraz jakie perspektywy czekają na absolwentów. Poruszył także niezwykle  istotny aspekt dotyczący  nauki języków obcych. Zwrócił uwagę na bardzo wysokie wymagania względem poziomu językowego studentów. Zdolności lingwistyczne można szlifować np. podczas zagranicznej wymiany studenckiej, w trakcie której uczniowie spędzają 4 lata w Stanach Zjednoczonych . Nasz absolwent przestawił liczne zalety studiów wojskowych. Studenci otrzymują zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz comiesięczne uposażenie.  Dodatkowo można awansować, co automatycznie zwiększa zarobek lub otrzymać nagrody pieniężne za dodatkowe osiągnięcia czy też wysokie wyniki w nauce. Pan Mariusz podkreślił, że służba wojskowa jest związana z samodyscypliną i ciągłą gotowością. Studia wymagają poświęcenia i ciężkiej pracy, jednakże  równocześnie dają możliwość wzmocnienia się fizycznie i psychicznie. Zapewnił, że w życiu studenckim jest również czas na zabawę chociażby w czasie Juwenaliów. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli możliwość zadania nurtujących ich pytań. 
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze,  pozwoliło uczestnikom zapoznać się lepiej z organizacją studiów  na uczelniach wojskowych i niewątpliwie stanowiło cenne źródło wiedzy dla osób zainteresowanych takim typem kształcenia.
powrót