III Liceum Ogólnokształcące
im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2023 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2023" Znak jakości Srebrna Europejska Szkoła Praworządności RP 2021

Chemia między chemią a Alexandrem Pastuszyńskim z klasy III F

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Nie da się ukryć, że gdy myślimy o chemii w III Liceum, wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom na myśl przychodzi nasz chemiczny mistrz – Alexander Pastuszyński. Jego sukcesy osiągnięte dotychczas pokazały, że jest naprawdę wspaniałym uczniem, który pomimo licznych zajęć pozalekcyjnych i aktywnej działalności kulturalnej na rzecz szkoły, jest w stanie sięgać gwiazd i odnosić spektakularne sukcesy w konkursach w dziedzinie chemii.
en rok dla Alexandra był pełen ciężkiej pracy – ostatni rok w szkole wiąże się z przygotowaniami do egzaminu dojrzałości (co już jest dużym obciążeniem), a ponadto jest to ostatnia możliwość wystartowania w Olimpiadzie Chemicznej. W tym roku Alexander udowodnił, że chemia jest dyscypliną, w której czuje się wyśmienicie. Po raz drugi jako jedyny z Piotrkowa Trybunalskiego miał okazję startować w półfinałach Olimpiady Chemicznej. Dwudniowy półfinał odbył się na Uniwersytecie Łódzkim (1 i 2 lutego 2019). Pierwszego dnia Alexander zmagał się z wyjątkowo wymagającymi oraz nietypowymi zadaniami teoretycznymi, które swoim poziomem sięgały po zakres materiału, który obowiązuje studentów chemii na ostatnich latach nauki. W drugim dniu Alexander prowadził analizę jakościową, która od wielu lat jest zadaniem laboratoryjnym w półfinałach Olimpiady Chemicznej. „Poziom zadań był naprawdę wysoki i z pewnością nie jeden student poległby, wykonując je” – takie opinie można było usłyszeć wśród organizatorów półfinału Olimpiady – wykładowców Uniwersytetu Łódzkiego. „Zadania były bardzo skomplikowane, wymagające, nie spodziewałem się aż tak wysokiego poziomu. Zwłaszcza drugiego dnia, zadanie laboratoryjne było wyjątkowo trudne, wszystkie roztwory były bezbarwne, co bardzo utrudniło ich jednoznaczną analizę” – przyznaje Alexander.

Politechnika Warszawska – jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w kraju, dla Alexandra ma otwarte drzwi. 22 marca uczeń brał udział w finale Konkursu Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Jest to jeden z najbardziej wymagających konkursów chemicznych w kraju. Alexander zajął w nim 3 miejsce, udowadniając, że jest w ścisłej czołówce chemików kraju. Sukces w tym konkursie umożliwia mu rekrutację na Politechnikę Warszawską z pominięciem procedur rekrutacyjnych na Wydziale Chemii i Wydziale Biotechnologii. Jest to wielki sukces Alexandra. „Satysfakcja jest ogromna. Zadania były naprawdę wymagające, a przygotowania do tego konkursu - naprawdę intensywne, gdyż od uczestników wymagana jest umiejętność rozwiązywania zadań technologicznych, które są tylko na tym konkursie i wymagają bardzo sprawnego aparatu matematycznego”. Konkurs Politechniki Warszawskiej jest ogromnym wyzwaniem dla chemików, a Alexander, zdobywając 3 miejsce, pokazał, że stać go na bardzo wiele. W konkursie chemicznym Politechniki Śląskiej został po raz drugi finalistą.

Dla Alexandra świat nauki w tym roku pozwolił się odkryć w pełnej krasie. We wrześniu 2018 roku podjął kolejny raz współpracę z Uniwersytetem Łódzkim w ramach programu „Zdolny uczeń - świetny student”. Dzięki tej współpracy może prowadzić badania naukowe. Alexander bada, czy kwas kawoiloizocytrynowy izolowany z kupkówki pospolitej (popularnej trawy pastewnej) może być związkiem, który wspomoże leczenie cukrzycy. Projekt został zakwalifikowany do półfinałów konkursu E(x)plory – najbardziej prestiżowego konkursu dla młodych naukowców w kraju. 25 maja Alexander będzie przedstawiał wyniki swoich badań na Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory w Łodzi, który jest połączony właśnie z półfinałem konkursu. 

Nie pozostaje nam nic niż pogratulować Alexandrowi tegorocznych sukcesów. Gratulujemy, również pani Annie Gieszcz. „Gdyby nie pani Anna Gieszcz, żaden z tych sukcesów nie byłby możliwy. Oczywiście mam na myśli wspaniałe przygotowanie merytoryczne, które owocuje wysokimi lokatami w konkursach, jak i wsparcie emocjonalne, wiarę w moje możliwości i ogromny doping. To były dla mnie wspaniałe 3 lata współpracy, które były dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Jestem dozgonnie wdzięczny za te niezliczone godziny wolnego czasu i ogrom energii, który Pani Gieszcz poświęciła na pracę ze mną w celu przygotowania do konkursów. Nie umiem wyrazić w żaden sposób mojej wdzięczności za te 3 lata” – podkreśla Alexander. 

W III Liceum Ogólnokształcącym postać Alexandra na długo zostanie w naszej świadomości, gdyż w dziedzinie chemii jest to prawdziwy ewenement, a wiele sukcesów zostało dzięki niemu w Piotrkowie ustalonych po raz pierwszy. Alexandrze, życzymy Ci dalszych sukcesów, rozwijaj się i pnij się po szczeblach, aby osiągać wyznaczone sobie cele.
powrót