Emilia i Kuba nagrodzeni w Międzynarodowym Festiwalu

p
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika powstał w roku 1994.
Tegoroczna edycja była już dwudziestą czwartą.
Pierwszy etap konkursu polega na przeprowadzeniu przesłuchań w 37 okręgach eliminacyjnych, w tym w 3 poza granicami
kraju.
16-17 grudnia 2015 roku miały miejsce przesłuchania w Częstochowie, gdzie spośród 45 występujących podmiotów, do drugiego etapu przeszło jedynie 5. W tym Schola Dziecięco- Młodzieżowa z Parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża z Moszczenicy, do której należą uczniowie III LO (Emilia Sobala- Ie-śpiew; Jakub Janczak Ic-gitara). Przeszedł również duet Emilia Sobala (IIILO) & Weronika Nowak (Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Moszczenicy).
Zarówno schola jak i duet były przygotowane przez Roberta Bykowskiego.

Drugi etap Festiwalu odbył się już w Będzinie w dniach 14-16 stycznia 2016 roku. Podczas trwających trzy dni przesłuchań finałowych uczestnicy podlegali ocenie przesz jury w składzie:
Przewodniczący:
prof. dr hab. Wiesław Delimat
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Akademia Muzyczna w Krakowie

prof. AM dr hab. Jerzy Rachubiński
Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi

ks. dr hab. Paweł Sobierajski
Akademia Muzyczna w Katowicach

Kolędami "Gore Gwiazda", "Pójdźmy wszyscy do stajenki" oraz "Przybieżeli do Betlejem" schola wyśpiewała drugie miejsce, zaś duet wykonując kolędę "Nie było miejsca" oraz utwór "Pastorałka" zespołu Winorośl duszy- zdobył wyróżnienie.
Zwieńczeniem każdej edycji Festiwalu jest Koncert Galowy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka. Tam, 17 stycznia- wystąpili zdobywcy nagród i wyróżnień, również przedstawiciele z Moszczenicy i jednocześnie uczniowie naszej szkoły.
Podczas Koncertu Galowego ogłaszana jest także lista laureatów.
  Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek Będzin 2016 - Koncert finałowy - duet Weronika & Emilia Grzesiek Cieśliński Grzesiek Cieśliński