III Liceum Ogólnokształcące
im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2023 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2023" Znak jakości Srebrna Europejska Szkoła Praworządności RP 2021

JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM PRZED KORONOWIRUSEM

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
covid-19-4922384_1280
Obecnie wszyscy za sprawą koronowirusa znaleźliśmy się w niełatwej, niecodziennej dla nas sytuacji.
 
Z jednej strony staramy się działać racjonalnie i tak też podchodzić do sprawy. Z drugiej zaś u większości z nas może pojawić się w mniejszym lub większym stopniu lęk.
Jak poradzić sobie z lękiem przed chorobą. Jakie są sposoby na opanowanie lęku.
Oczywiście to co się dzieje, może powodować lęk, ale za pomocą naszego umysłu jesteśmy w stanie nad nim zapanować, a co więcej nawet znaleźć choć parę pozytywnych aspektów pozostania w domu.
Pamiętajmy, że gdy pojawi się lek, spróbujmy sobie zracjonalizować, iż u 80% osób chorych leczenie nie jest wymagane, a najcięższe przypadki chorych to zwykle osoby z chorobami współistniejącymi. Wirus nie został jeszcze dobrze poznany i dlatego może wywoływać niepokój i napięcie.
Strach jest emocją, która występuje gdy mamy do czynienia z bardzo konkretnym zagrożeniem.
Pełni on funkcję ochronną, paradoksalnie odrobina strachu może uratować nasze życie. To właśnie ze strachu przed zagrożeniem często myjemy, dezynfekujemy dłonie, utrzymujemy odległość itp.
Lęk z kolei utrudnia nam radzenie sobie z sytuacją, odnosi się bardziej do strachu przed niewiadomą, brakiem poczucia kontroli i bezpieczeństwa w obecnej sytuacji. Dodatkowo może być potęgowany niepokojącymi doniesieniami z Polski i świata. Co więcej, ciągłe myślenie o wirusie mogą wywołać podobne objawy jak w przypadku zakażenia, co z kolei potęguje lęk i koło się zamyka.
Jesteśmy wszyscy w nowej sytuacji. Nie wiemy jak ona się potoczy i jak możemy się przed nią uchronić. To wywołuje u większości z nas nasilenie stresu i lęku. W takich sytuacjach może się aktywować postawa zaprzeczania i negowania lub nadmiernej czujności i pogrążania się w czarnowidztwie. To nam nie służy. Może prowadzić do bagatelizowania problemu lub do zanurzania się w negatywnych emocjach. Nie nakręcajmy swojego niepokoju. Bombardowanie się niepokojącymi informacjami utrzymuje nasz układ nerwowy w stanie ciągłej gotowości i nie pozwala wyciszyć. Relaksujmy się a nie twórzmy wizji katastroficznych.
Czas pandemii w końcu się skończy, a my zastanówmy się jak go wykorzystać.
  • Twórz pozytywne scenariusze w głowie.
  • Bądź realistą- ani hura optymizm, ani kompletne wycofanie nie jest pomocne w radzeniu  sobie z kryzysem.
  • Buduj odporność psychiczną poprzez pracę nad stresem i redukcją lęku.
  • Rozmawiaj z bliskimi. Utrzymuj relacje społeczne poprzez inne media.
  • Ćwicz w domu, …w zdrowym ciele, zdrowy duch.
Opracowała pedagog szkolny A. Warakomska- Mikusek
powrót