III Liceum Ogólnokształcące
im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2023 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2023" Znak jakości Srebrna Europejska Szkoła Praworządności RP 2021

Mateusz Zielonka uczestnikiem Specjalnej Konferencji Wiropłatowej

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
104_8830
W godzinach 10:00-16:00 dnia 22 kwietnia 2016 roku w sali "Ikar" Instytutu Lotnictwa w Warszawie odbyła się Specjalna Konferencja Wiropłatowa zorganizowana z okazji 60-lecia rozpoczęcia produkcji śmigłowców w PZL-Świdnik. Zgromadziło się na niej wiele ważnych osobistości. Nie zabrakło również przedstawiciela z naszej szkoły - Mateusza Zielonki z klasy IB, który otrzymał specjalne zaproszenia od Zarządu Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Świdnik" S.A. jako dziennikarz wraz opiekunem magistrem Maciejem Pawłowskim.
Gościem specjalnym konferencji był wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ,który złożył gratulacje władzom firmy z okazji jubileuszu oraz zaznaczył ważną rolę jaką odgrywa polski przemysł zbrojeniowy dla rozwoju polskiej gospodarki i nauki. Następnie rozpoczął się cykl przemówień. Dyrektor Instytutu Lotnictwa Witold Wiśniewski przedstawił historię wieloletniej współpracy Instytutu Lotnictwa i zakładów PZL-Świdnik. Następne prezes zarządu PZL-Świdnik Mieczysław Majewski przedstawił kluczowe informacje na temat zakładów PZL-Świdnik oraz włosko-brytyjskiego koncernu AgustaWestland i holdingu Finmeccanica, których Świdnik jest częścią. Zaprezentował także wiele śmigłowców będących w ofercie zakładów. Później Wiceprezes Finmeccanica Helicopter Division Krzystof Krystowski przedstawił znaczenie zakładów PZL-Świdnik dla Wojska Polskiego oraz na tle innych zakładów w kraju i na świecie. Nawiązał także do zakończonego niepomyślnie dla Świdnika przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. Szef programu W-3 Sokół Zenon Witkowski zaprezentował dalsze plany modernizacji sztandarowych produktów PZL-Świdnik – W-3 Sokół i SW-4. Emerytowany pilot doświadczalny PZL-Świdnik Władysław Bubień przedstawił ciekawostki związane z próbami śmigłowców W-3 Sokół. Kierownik Działu Klienta Andrzej Stachyra zaprezentował natomiast wszystkie konstrukcje opracowane przez PZL-Świdnik rozpoczynając od śmigłowca SM-1 kończąc na SW-4 Solo. Na koniec konferencji organizatorzy podziękowali wszystkim zgromadzonym słuchaczom oraz prelegentom.

Specjalna Konferencja Wiropłatowa była doskonałą okazją do podsumowania dorobku, doświadczenia i historii PZL-Świdnik w ciągu ostatnich 60 lat, które są bardzo istotnym filarem polskiego przemysłu obronnego oraz jednym z największych zakładów produkujących śmigłowce własnej konstrukcji w Europie. Podczas poszczególnych tematów omówiono historię, teraźniejszość i przyszłość wiropłatów w Polsce i na świecie. Emerytowani piloci doświadczalni mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z testów prototypowych śmigłowców. Przedstawiciele PZL Świdnik zaprezentowali rozwijane aktualnie programy modernizacji śmigłowców W-3 Sokół i SW-4 Puszczyk oraz programy i konstrukcje rozwijane przez AgustaWestland i Finmeccanica Helicopter Division. Nie milkły na niej echa przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla Wojska Polskiego który zakończył się klęską dla PZL-Świdnik a którego ostateczny los będzie ważył się w najbliższych miesiącach. Mateusz Zielonka został także zaproszony do samych zakładów PZL-Świdnik na zwiedzanie fabryki i prezentacje śmigłowców 12 maja 2016 roku. Pełną relację z tej konferencji podobnie jak wiele innych interesujących artykułów możecie przeczytać na jego Blogu Historyczno-Militarnym do którego link jest umieszczony poniżej.

http://bloghist-mil.pl/2016/04/25/specjalna-konferencja-wiroplatowa/
powrót