Akademia z okazji Narodowego Dnia Niepodległości

DSC_0796
Dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w dniu 9 listopada 2016 roku w naszym liceum zaprezentowano program artystyczny pod tytułem: "I to jest twoja tarcza i zbroja. Pieśń chwały dumnego narodu"

Myśl przewodnia przedstawienia związana była z twórczością Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora melodii do pieśni Rota oraz zbliżająca się 150 rocznica utworzenia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” powiązana z  działalnością  Chórów oraz Towarzystw Śpiewaczych,  z którymi współpracował Feliks Nowowiejski. Akademia poruszała problem kultury muzycznej Narodu, form przekazu tego dziedzictwa i wielkiej roli jaką odegrały u progu niepodległości wymykające się z pod kontroli zaborców  organizacje  sportowe i śpiewacze z które krzewiły ducha polskości i tworzyły ramy organizacji ruchu niepodległosciowego.
W programie przedstawiono wiersze: Marii Konopnickiej Inwokacja w wykonaniu Dominiki Kuchty, Ojczyzna chochołów – Kazimierza Wierzyńskiego w interpretacji Bartłomieja Grzegorczyka, oraz własny utwór: W Polsce Adama Stankiewicza.
Chór III LO pod kierownictwem muzycznym Agnieszki Rokseli wykonał utwory: Marsz Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Hymn -  Rotę, Marsyliankę Wielkopolską oraz Czerwone słoneczko – pieśń powstań śląskich.
Akompaniowali: Martyna Krasoń – pianino, Agnieszka Roksela, Aleksander Pastuszyński – skrzypce, Jakub Krasoń – trąbka, Przemysław Gabrych – tuba,  gitarzyści - Jakub Janczak, Dominik Bartczak, Klaudia Miśkiewicz, Sebastian Saciński
Chór wystąpił w składzie:
Patrycja Sikora, Patrycja Półrolnik, Oliwia Łubowska, Aleksandra Lachowska, Anna Druszcz, Natalia Sagańska, Sylwia Ceranka, Karolina Fryś, Kamila Brynda, Klaudia Trelka, Żaneta Łysoń, Wiktoria Śpiewak, Aleksandra Cieplucha, Marianna Gabrych, Milena Pawlak, Dominika Kuchta, Julia Gałas, Martyna Mękarska, Natalia Jagodzińska, Hanna Żbikiewicz, Karolina Kluzowska, Dominika Kacperska, Klaudia Miśkiewicz, Natalia Górna, Karolina Górna, Adam Stankiewicz, Hubert Pawlak, Radosław Szwedowski, Dawid Gwóźdź, Wiktor Owczarek
Sprzęt nagłaśniający, ekipa techniczna:
Przemysław Gabrych, Łukasz Bartosik, Andrzej Bański, Artur Wójcik, Dawid Jakubik, Ernest Ścieszko, Bartłomiej Krasoń, Marcel Antoś, Adrian Wojtasik
Narracja:
Bartłomiej Grzegorczyk
W przedstawieniu wykorzystano także fragmenty innych utworów Feliksa Nowowiejskiego: Hymn Bałtyku, uwertura z Legendy Bałtyku, fragment IX Symfonii cz.3.
W prologu i w II części akademii przedstawiono fragmenty filmów polskich  (Pruska kultura z 1908r., Bohaterowie Sybiru, Sportowiec mimo woli, Pieśniarz Warszawy). Na temat wojennych i powojennych losów aktorów polskich grających w tych filmach -  Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego oraz Iny Benity wygłosiła prelekcję absolwentka naszej szkoły pani Patrycja Resel.

Ogłaszamy konkurs dla uczniów III LO na esej historyczny pod tytułem:
Co się działo w Sokolni?
W eseju należy wykorzystać wątki z  dwóch filmów fabularnych opowiadających o okresie zaborów i powstań w Wielkopolsce oraz na Śląsku, w których przewijają się treści i obrazy związane z działalnością Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.
Proponujemy filmy:
Sól ziemi czarnej Kazimierza Kutza