"Pamiętaj żeś Polka !"

a
Uczniowie III LO obejrzeli 10 listopada 2015 roku przedstawienie z okazji Święta Niepodległości.
"Żadne cuda Kaplicy Sykstyńskiej czy kościół św. Piotra i Pawła w Rzymie, ani muzyka Glucka czy Beethovena nie wywarły na mnie tak wstrząsającego wrażenia, jak płomienny śpiew Polek w czasie manifestacji, który wydał się pieśnią nadludzką" - napisał Charles Montalembert w 1830 roku.
Przedstawienie to poświęcone było  walce o wolną i niepodległą Ojczyznę toczonej przez nasze prababcie i babcie. Ich postawy życiowe stanowiły wzór dla kolejnych pokoleń, a polska wytrwałość w  walce o niepodległość w ogromnej mierze była skutkiem ich upartych  starań o dobre wychowanie  swych dzieci.
W spektaklu przypomniano postacie wybitnych Polek i utwory opiewające ich hart ducha  począwszy od insurekcji  kościuszkowskiej aż do okresu po II wojnie światowej. Specjalnym przesłaniem spektaklu były:
Motto z wiersza  z okresu  powstania styczniowego -
O Polko! Polko! w walce bracia twoi
I tyle gromów!
A tyś duchem zbrojna,
Cześć twego serca archanielskiej zbroi
– Idziesz przez piekła jak anioł spokojna!…
oraz  wypowiedzi Elżbiety Zawackiej – słynnej kurierki Armii Krajowej wytrwałej i niezłomnej bohaterki walki z Niemcami, autorki Słownika biograficznego kobiet polskich odznaczonych Krzyżem Virtuti Militari pochodzące z filmu: "Miałam szczęśliwe życie".
W spektaklu wystąpił Chór III LO  pod dyrekcją Olgi Lisieckiej w składzie:
Julia Starościc, Patrycja Sikora, Emilia Sobala, Iga Grzejszczak, Elwira Dudek, Daria Banaszczyk, Klaudia Warchulska, Natalia Górna,  Karolina Górna, Monika Jeż,  Emilia Jatczyk, Natalia Jagodzińska, Marta Zajda, Kinga Klimczak, Dominika Kuchta, Julia Gałas, Aleksandra Banasiak, Martyna Gębicz, Karolina Kluzowska, Martyna Mękarska, Agata Szczypiorska, Paulina Stępień, Kinga Midera, Nikola Budzisz, Hanna Krawczyńska, Hanna Żbikiewicz, Julia Hale, Patrycja Szczygielska, Dominika Kacperska, Sylwia Iznerowicz, Monika Kowalewicz, Patrycja Półrolnik Wiktor Owczarek, Dawid Gwóźdź, Radosław Szwedowski, Radosław Piekarski, Adrian Kozakowski, Bartłomiej Grzegorczyk, Mateusz Madura, Patryk Magacz, Kacper Latuszek, Jacek Żak.
Obejrzeliśmy następujące utwory w indywidualnym i zespołowym wykonaniu.
Wiersze Adama Mickiewicza:
"Trzech Budrysów" w interpretacji Jakuba Paska, oraz "Śmierć pułkownika" - w wykonaniu Radosława Piekarskiego.
Znakomite utwory poezji Konstantego Gaszyńskiego:
"Męczeństwo" w recytacji Magdaleny Rogozińskiej
oraz pieśń "Czarna sukienka" w perfekcyjnym wykonaniu Patrycji Sikory i Joanny Jędrzejewskiej(pianino).
Chór III LO kierowany przez Olgę Lisiecką zaśpiewał porywająco "Warszawiankę 1831" ,"Bywaj dziewczę zdrowe" (akompaniament Magdaleny Pączek) oraz "Marsz Powstańców Langiewicza" - przy akompaniamencie  Joanny Jędrzejewskiej (pianino).
Usłyszeliśmy też Walc A-Mol i Marsz żałobny Fryderyka Chopina w świetnym wykonaniu Magdaleny Pączek.
Aplauz wzbudziły wykonania: piosenki legionowej  "Pobór na dziewczynki" (na chór) oraz  Dziewczyna z granatem Bożeny Kraczkowskiej z muzyką  Bartosza Chajdeckiego  -  Julia Starościc  razem  z chórem pod dyrekcją Olgi Lisieckiej przy akompaniamencie Dominika Bartczaka i  Jakuba Janczaka (gitary).
Kolejne utwory zaśpiewał Wiktor Owczarek a były to:
„Zasmuciła się piosenka”  - Janusza Kozłowskiego przy muzyce Jakuba Janczaka i  Dominika Bartczaka oraz „Mała dziewczynka z AK”  przy akompaniamencie Joanny Jędrzejewskiej ( pianino).
Usłyszeliśmy także utwór napisany przez Rocha Kotusiewicza "Pani wie" zaśpiewany przez Julię Starościc  z akompaniamentem autora, oraz wiersz "Pytali się nas" Janiny Osińskej w interpretacji  Nikoli Lalek.
Utwory "Gdzie są kwiaty z tamtych lat"  w wykonaniu Igi Grzejszczak  i "Piosenka o żołnierskich butach" Bułata Okudżawy w wykonaniu Emilii Sobali wraz z chórem  (w rewelacyjnej aranżacji Olgi Lisieckiej) dopełnili świetnym wykonaniem  muzycznym Dominik Bartczak i Jakub Janczak.
Finałową częścią przedstawienia były świetne:
„Historie zagubione” - utwór z płyty „Panny Wyklęte”- w wykonaniu zespołu Joanny Jędrzejewskiej w składzie :
Aleksandra Brzezińska – wokal
Joanna Jędrzejewska – perkusja
Bartosz Nowak- gitara
Dominika Szulc - gitara basowa
Roch Kotusiewicz (gościnnie) - gitara
„Niezłomni”- utwór Kasi Kowalskiej - z koncertu Panny Wyklęte
w wykonaniu Julii Starościc i zespołu
Joanna Jędrzejewska – perkusja
Bartosz Nowak- gitara
Dominika Szulc - gitara basowa
Narracja i prowadzenie: Magdalena Rogozińska oraz Daniel Sołtysiak.
Lektorzy relacji historycznych: Bartłomiej Grzegorczyk, Michał Starzyński.
Scenografię i śpiewniki wykonały:
Dominika Kacperska, Dagmara Górecka, Sylwia Łuczyńska, Nikola Lalek, Kinga Bernacka.
Oprawę dźwiękową zapewnili:
Mateusz Greszko i Patryk Kowalczyk
Scenariusz przedstawienia przygotował profesor Maciej Pawłowski  a jego realizację multimedialną wspomagał i utrwalił  przedstawienie w fotografiach oraz filmie profesor Sławomir Pierek.
Film ten i galerię fotografii zobaczyć można na naszej stronie.
Kierujemy szczególne podziękowania do - jak zawsze  niezawodnego - pana Franciszka Coka wspomagającego instalowanie scenografii.